Máte ťažkosti s tráviacim traktom alebo podozrenie na vážnejšie ochorenie? Rakovina hrubého čreva je v súčasnosti jednou z najvýznamnejších tém nielen v zdravotníctve, ale aj celej spoločnosti. Slovensko sa v dnešnej dobe ocitlo na nelichotivom prvom mieste v počte výskytov rakoviny hrubého čreva v Európe a na druhom mieste na svete. Preto nie je nič prekvapivé, že sa touto naliehavou otázkou zaoberá u nás čoraz viac ľudí.
Príčiny vzniku rakoviny hrubého čreva
Najdôležitejším faktorom pri vzniku rakoviny hrubého čreva sú podľa posledných výskumov a štúdií predovšetkým stravovacie návyky. Túto skutočnosť okrem iného podporuje aj rovnako vysoký výskyt tohto ochorenia v okolitých krajinách ako Česko, Poľsko či Maďarsko, zatiaľ čo v oblasti Stredomoria a v krajinách ako Taliansko alebo Španielsko s odlišnými stravovacími návykmi je výskyt rakoviny výrazne nižší. Okrem stravovania sa na dôležitých rizikových faktoroch citeľnou mierou podieľa aj zvýšená obezita, fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu či výskyt rakoviny hrubého čreva priamo v rodine.
Prevencia a boj proti rakovine hrubého čreva
Nato, aby sme úspešne zabránili ďalšiemu nárastu výskytu ochorenia rakoviny hrubého čreva v radoch obyvateľov, zdravotníctvo realizuje v prvom rade celoplošný skríning s cieľom nájsť rizikové skupiny obyvateľstva. U nich sa následne vykonáva preventívna kolonoskopia, teda vyšetrenie hrubého čreva. A hoci sa na internete a v prostredí sociálnych sietí často šíria rozličné poplašné správy a fámy o priebehu tohto vyšetrenia – od tých celkom katastrofických až po tie menej tragické – určite sa nemusíte ničoho obávať.
Klasické kolonoskopické vyšetrenie
Prvým typom vyšetrenia určeného na odhalenie výskytu ochorenia je klasická kolonoskopia, ktorá trvá 20 až 40 minút. Po prvotnom vyšetrení konečníka prstom sa kolonoskop zavádza priamo do hrubého čreva. Zároveň je počas vyšetrenia nutné cez kolonoskop vháňať do čreva určité množstvo vzduchu, aby sa uvoľnil priechod a bol tak možný ďalší pohyb prístroja. Pacient to sprvoti môže vnímať ako nepríjemné alebo bolestivé nafukovanie, no nadbytočný vzduch sa dá jednoducho odsať, čo prináša pacientovi na jednej strane okamžitú úľavu a súčasne umožňuje aj spontánny odchod vetrov.
Kolonoskopia pomocou vodného nálevu
Druhým vyšetrením je kolonoskopia s vodným nálevom. Jeho trvanie môže byť o 10 % dlhšie, keďže sa cez kolonoskop do čreva vháňa tekutina a menšie množstvo vzduchu kvôli lepšej priechodnosti. Pacienti pri tomto type vyšetrenia cítia takisto nepríjemné nafukovanie, no v porovnaní s prvým typom pacienti uvádzajú, že im spôsobuje až o 60 % menší diskomfort ako pri klasickej kolonoskopii.
Kolonoskopické vyšetrenie v narkóze
Treťou možnosťou je vyšetrenie v celkovej anestéze, ktorú vo väčšine gastroenterologických ambulancií vykonávajú za poplatok v rozmedzí od 110 do 150 €. V tomto prípade prebieha vyšetrenie o niečo dlhšie a netreba tiež zabúdať, že so sebou prináša aj určité riziká a komplikácie, keďže pacient v anestéze nereaguje na fyzické podnety a na bolesť. Z hľadiska rizík a diskomfortu sa preto javí ako najoptimálnejšia voľba kolonoskopia vo vodnom náleve.
Zabrániť rozvoju ochorenia a vyliečiť včasné štádiá rakoviny hrubého čreva je v súčasnosti možné predovšetkým vďaka úspešnej prevencii. To najdôležitejšie však zostáva stále na pacientoch – navštíviť včas svojho lekára a podstúpiť preventívne kolonoskopické vyšetrenie, ktoré raz môže zachrániť život aj vám.