Objavili ste krv vo vašej stolici? Obavy sú na mieste. Každého z nás musí zaiste vydesiť, ak spozoruje podobné príznaky, či už v podobe krvavej stolice alebo zakrvaveného toaletného papiera. Už malé množstvo krvi dokáže intenzívne zafarbiť pomerne veľké množstvo vody aj znečistiť spodnú bielizeň. A ak sa takýto nález opakuje, pochopiteľne, naše znepokojenie iba rastie. V mysli sa okamžite vynárajú pochybnosti rovnako ako tie najstrašnejšie scenáre a diagnózy. Človek začne mať skutočný strach nielen o svoje zdravie, ale o svoj život vôbec. Ide o prejav rakoviny hrubého čreva alebo nejakého iného závažného ochorenia? To všetko závisí od okolností a hlavne – odborného názoru lekára.
Nepodceňujte prvé príznaky
Krvácanie s jasnočerveným sfarbením sprevádza najčastejšie ochorenie konečníka zvaného zlatá žila alebo tiež hemoroidy. Podobné príznaky sa však môžu objaviť aj v prípade veľmi nízko ležiacej rakoviny alebo zápalu hrubého čreva. Preto by mal každopádne takýto nález v prvom rade posúdiť odborník. Po návšteve všeobecného lekára spravidla teda nasleduje odborné vyšetrenie gastroenterológa.
Už pri prvom pozorovaní náznakov krvácania konečníka situáciu v žiadnom prípade nepodceňujte. Bezodkladne navštívte vášho všeobecného lekára a dôkladne mu opíšte, kedy k nálezu došlo, ako dlho príznaky trvajú a ako často sa prejavujú, popíšte čo najvernejšie sfarbenie krvi, ako i to, či ste okrem krvácania pociťovali svrbenie alebo bolesť. Všeobecný lekár je vďaka cieleným otázkam a zbežnému prvotnému vyšetreniu schopný určiť pôvod ochorenia a odporučiť vás na vyšetrenie u zodpovedajúceho špecialistu.
Riziko stúpa úmerne s vekom
Jedným z najdôležitejších kritérií pri posudzovaní závažnosti ochorenia je vek pacienta. Priamo úmerne so stúpajúcim vekom totiž rastie aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a iných závažných ochorení. Výskyt rakoviny hrubého čreva býva v mladšom veku síce výnimočné, no nie ojedinelé, a je často spájané s nálezom rakoviny v mladom veku aj u iných členov rodiny. Podľa štúdií a dlhoročných výskumov je dôležitou vekovou hranicou v živote človeka 50. rok. Preto sa po dovŕšení tohto veku vykonávajú preventívne vyšetrenia hrubého čreva – kolonoskopia.
Preventívne vyšetrenie hrubého čreva
Najdostupnejším a veľmi presným vyšetrením je v tejto oblasti test na okultné krvácanie, ktoré by ste mali absolvovať u vášho všeobecného lekára. Okultné čiže skryté krvácanie je forma straty krvi, ktorú voľným okom nedokážeme rozpoznať. Nemusíte sa ničoho báť, tento test je súčasne veľmi jednoduchý, ako aj bezbolestný a zároveň má vysokú výpovednú hodnotu. Vďaka nemu dokáže lekár bezpečne určiť, či pacient patrí práve do tej rizikovej skupiny, ktorá musí následne absolvovať preventívne vyšetrenie hrubého čreva, resp. kolonoskopiu.
Samotné vyšetrenie sa vykonáva v gastroenterologickej ambulancii, pričom najčastejším nálezom bývajú takzvané polypy. Polyp je výrastok na sliznici hrubého čreva a je považovaný za predrakovinové štádium. Počas kolonoskopického vyšetrenia dokáže vyšetrujúci lekár polypy odstrániť celkom bezbolestne vďaka odbornému zákroku – polypektómii. Po vykonanom zákroku postihnuté miesto následne prerastie zdravou sliznicou a lokálna situácia je vďaka tomu úspešne vyriešená.
Príznaky rakoviny hrubého čreva
Rakovina hrubého čreva patrí v súčasnosti k jedným z najviac diskutovaných tém. Jej výskyt je totiž na Slovensku doslova alarmujúci, vďaka čomu sme počas posledných rokov obsadili prvú priečku v počte výskytov tohto ochorenia v celej Európe. Preto by mal každý v prvom rade mať na zreteli, že neexistuje jeden typický príznak, ktorý by jednoznačne svedčil o rakovine hrubého čreva, ale poznáme viacero varovných signálov ako chudnutie a chudokrvnosť, celková únava a nechutenstvo, zvýšená teplota z nejasnej príčiny, nafukovanie, poruchy a pocit nedostatočného vyprázdňovania, striedanie zápchy s hnačkami a podobne.
Majte teda neustále na pamäti, že prítomnosť krvi v stolici nepredstavuje automaticky rakovinu hrubého čreva. Je to však mimoriadne vážny varovný signál, ktorý nemožno len tak prehliadať a už vôbec nie podceňovať. Pre každého z nás je preto skutočne životne dôležité okamžite navštíviť lekára a zveriť sa mu so svojimi problémami – a to bez ohľadu na ich chúlostivú povahu. Závisí od toho predsa to najcennejšie čo máte.