SIBO

Počuli ste už o ochorení SIBO?

Trápí Vás nafukovanie časté stolice alebo zápcha a máte pocit že takýmito problémami predsa nebudete zaťažovať lekára. Chyba! Nie je žiaden dôvod trpieť a znášať takéto ťažkosti len preto že ich okolie bagatelizuje alebo nepovažuje za príliš dôležité. Najčastejšou príčinou poruchy trávenia a tým aj celkovej pohody sú zlá skladba stavy ale aj zlý prístup k primaniu potravy . Treba vedieť že o našom zažívaní by sme správne vôbec nemali vedieť a všetky veci by mali prísť sami a spontánne.

Príčiny a liečba

Najčastejšou príčinou takýchto obtiaži teda logicky býva zlá životospráva, nepravidelné stravovanie, príliš veľa stresu  a pohľad , že nie je dôležité čo jem, ako to jem a kedy jem.

Ak k nášmu stravovaniu pristupujeme takto musímu rátať s následkami. Preto ak máte už problémy, treba najprv skúsiť zmeniť stravovacie návyky predovšetkým dostatok  hrubej vlákniny,  probiotiká, redukovať cukry, špeciálne tie, ktoré sú fermentovateľné, čo vlastne zmemená že sú potravou pre baktérie, ktoré nám potom následne škodia.

 

Ak totiž dlhodobo  ignorujeme správne stravovanie, môže nastať situácia, že náš stav sa už nevie upraviť sám a že sa u nás rozvinulo ochorenie, ktoré nazývame SIBO. SIBO v preklade znamená syndrom bakteriálného prerastania tenkého čreva. Dôležité je vedieť, že tie isté baktérie ktoré sa nachádzajú v hrubom čreve a sú nám veľmi užitočné ak sa dostatnú a rozmnožia v tenkom čreve, bývajú príčinou najrôznejších  obtiaží. Najčastejšie nafukovania,bolestí brucha,  hnačky alebo zápchy atd.. Tento problém však môže byť spôsobený aj inými príčinami preto je vždy rozumné problém konzultovať s Vašim lekárom. U veľa ľudí naštartovaním pravidelného stravovania a nájdením si dostatku času na to, aby sme sa najedli aby sme jedli zdravo a v kľude  prinesie úľavu . Ak sa Vám dlhodobo nedarí  ani úpravou životosprávy a ani úpravou  stravovania  náš stav normalizovať je vhodné naštíviť lekára .

Najdostupnejší a najjednoduchší spôsob vyšetrenie v súčasnosti je dychový test na SIBO a to  najlepšie v takom zariadení kde Vás môžu následne odoslať k odborníkovi, ktorý Vám môže v prípade pozitivity testu na SIBO doporučiť aj  liečbu.

Tá spočíva v troch krokoch. Prvým je zmena stravovania,  kedy musíme obmedziť príjem  jednoduchých  fermentovateľných  cukrov, oligosacharidov, disacharidáz  (tou najznámenšou je napr. laktoza  ktorá je obsiahnutá v mlieku , ale aj monosacharydov, ktoré sú obsiahnuté v ovocí a rovnako  polyoly čo sú oblúbené sladidlá ako napríklad sorbitol. To všetko je zhrnuté  po názvom  FODMAP diéta, názov ktorej sa pokladá za hlavných viníkov našich obtiaží.

Druhým krokom je úprava našich rituálov jedenia, lebo veľmi často zabúdame na to, že to ako jeme je rovnako dôležité ako to čo jeme a tretí krok patrí skôr do rúk lekára,  ktorý Vám v prvej fáze pomôže vhodnou liečbou dosiahnúť úpravu bakterií v tenkom čreve,  čo  významným spôsobom skráti dobu, za ktorú sa môže stav normalizovať. Častou otázkou aj našich pacientov je, či sa SIBO môže vrátiť.

Odpoveď je jednoduchá, ak sa znovu vrátia naše zlozvyky do starých koľají a nepoučíme sa potom to bude len otázkou času, kedy budeme čeliť rovnakým obtiažam ako pred liečbou. Vždy však existujú výnimky, ak totiž bolo SIBO spôsobené iných ochorením, nie zlou životosprávou, je treba liečiť prvotnú príčinu. To je hlavný dôvod prečo si myslím, že liečba SIBO musí  ísť ruka v ruke s lekárskym dohľadom.

Laktózová Intolerancia

Laktózová intolerancia, teda neznášanlivosť mlieka a mliečnych výrobkov, je najrozšírenejšou potravinovou intoleranciou. Vzniká vtedy, keď organizmus nie je schopný stráviť laktózu – mliečny cukor.

Ak si po mliečnych výrobkoch pravidelne všimnete nafukovanie, hnačky a plynatosť, požiadajte svojho lekára o test.

Čo je intolerancia na mlieko?
Intolerancia na mlieko je väčšinou neškodný stav, avšak s poriadne nepríjemnými príznakmi. Neznášanlivosť mlieka sa prejavuje vtedy, ak vaše tenké črevo netvorí dostatok laktázy.

Laktáza je enzým, ktorý premieňa mliečny cukor na 2 jednoduché cukry – glukózu a galaktózu. Tie sa cez črevnú výstelku vstrebávajú do krvi.

A čo sa deje, ak máme nedostatok laktázy v tele? Objavia sa tráviace problémy, napríklad hnačky, pretože v tenkom čreve sa zvýši objem vody, aby nestrávená laktóza z jedla mohla prejsť do hrubého čreva. Nestrávenú laktózu v hrubom čreve rozkladajú naše črevné baktérie, pričom tvoria odpadovú látku – plyn. A práve nadbytok plynu spôsobuje nepríjemné nafukovanie, čo môže priniesť bolesti a kŕče v dolnej časti brucha, najmä v okolí pupka.

Aké sú príznaky intolerancie na mlieko?
Pocítite ich do 2 hodín po jedle, resp. vypití potraviny s laktózou. U niekoho sa ťažkosti dostavia už do 30 minút. Patrí sem hlavne:

  • hnačka,
  • nevoľnosť (niekedy aj zvracanie)
  • nadúvanie
  • žalúdočné kŕče
  • plynatosť

 

Diagnostika laktózovej intolerancie

Okrem testu z krvi, čo je najbežnejší postup, existuje výdychový laktózovo-tolerančný test. Hovorí sa mu tiež vodíkový dychový test. Na čo slúži?

Pri teste sa meria množstvo vodíka v dychu, po vypití nápoja s vysokým obsahom laktózy. Ak vaše telo nevie tráviť laktózu, v dychu budete mať viac vodíka, ako je bežné.

 

Ako prebieha vyšetrenie?

Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku.

Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Pred vyšetrením je potrebné dodržiavať nasledovné pokyny:

Objednávací formulár

ak sa chcete k nám objednať na vyšetrenie, kliknite prosím na button nižšie.

Ako sa Vám u nás páčilo? Ohodnoťte nás tu, alebo nám napíšte aj textovú recenziu na úvodnej stránke klikom na tlačidlo "napísať recenziu", ďakujeme, veľmi si to vážime!

Tvoje hodnotenie

Zdieľaj na sociálnych mrežiach

Ako sa Vám u nás páčilo?

nechajte nám Vaše hodnotenie