SIBO

Počuli ste už o ochorení SIBO?

Trápí Vás nafukovanie časté stolice alebo zápcha a máte pocit že takýmito problémami predsa nebudete zaťažovať lekára. Chýba! Nie je žiaden dôvod trpieť a znášať takéto ťažkosti len preto že ich okolie bagatelizuje alebo nepovažuje za príliš dôležité. Najčastejšou príčinou poruchy trávenia a tým aj celkovej pohody sú zlá skladba stavy ale aj zlý prístup k primaniu potravy . Treba vedieť že o našom zažívaní by sme správne vôbec nemali vedieť a všetky veci by mali prísť sami a spontánne.

Príčiny a liečba

Najčastejšou príčinou takýchto obtiaži teda logicky  býva zlá životospráva nepravidelné stravovanie príliš veľa stresu  a pohľad , že nieje dôležité čo jem ako  to jem a kedy jem.Ak k nášmu stravovaniu pristupujeme takto musímu rátať s následkami . Preto ak máte už problémi treba najprv skúsiť zeniť stravovacie návyky predovštkým dostatok  hrubej vlákniny,  probiotika,  redukovať cukry speciálne tie ktoré sú fermentovateľné čo vlastne zmemená že sú potravou pre baktérie ktoré nám potom následne škodia.

Ak totiž dlhodobo  ignorujeme správné stravovanie môže nastať situácia že náš stav sa už nevie upraviť sám a že sa u nás rozvinulo ochorenie ,  ktoré nazíváme SIBO. SIBO v preklade znamená syndrom bakteriálného prerastania  tenkého čreva. Dôležité je  vedieť že tie isté baktérie ktoré sa nachádzajú v hrubom čreve a sú nám veľmi užitočné ak sa dostatnú a rozmnožia v tentok čreve byvajú príčinou najrôznejších  obtiaži. Najčastejšie  nafukovania ,  bolestí brucha ,  hnačky alebo  zápchy atd.. Tento problém však môže byť spôsobený aj inými príčinami preto je vždy rozumné problém konzultovať s Vašim lekárom. U veľa ľudí naštartovaným pravidelného stravovania dostatku času na to aby sme sa najedli aby sme jedli zdravo a v kľude  prinesie úľavu . Ak sa nám dlhodobo nedarí  ani úpravou životosprávy a ani úpravou  stravovania  náš stav normalizovať je vhodné  naštíviť lekára .

Najdostupnejší a najjednoduchší spôsob vyšetrenie v súčasnosti je  dychový test na SIBO a to  najlepšie v takom zariadení kde Vás môžu následne osolať k odborníkovi ktorý Vám môže v prípade pozitivity testu na SIBO doporučiť aj  liečbu.  Tá spočíva v troch krokoch  prvým je zmena stravovania ,  kedy musíme obmedziť príjem  jednoduchých  fermentovateľných  cukrov, oligosacharidov, disacharidáz  (tou najznámenšou je napr latoza  ktorá je obsiahnutá v mliekuä , ale aj monosachariydov ktoré sú obsiahnuté v ovocí a rovnakoo  polyoly čo sú oblúbené sladikdlá ako napríklad sorbitol. To všetko je zhrnuté  po názvom  FODMAP diéta názov ktorej sa sdkladá za hlavných viníkov našich obtiaži.

Druhým krokom je úprava našich rituálov jedenia lebo veľmi často zabúdame na to že to ako jeme je rovnako dôležité ako to čo jeme a tretí krok pratí skôr do rúk lekára,  ktorý Vám v prvej fáze pomože vhodnou liečbou dosiahnúť úpravu bakterií v tenkom čreve,  čo  vyýznemným spôsobom skrátí dobu za ktorú sa môže stav normalizovať. Častou otázkou aj našich pacientov je či sa SIBO môže vrátiť. Odpoveď je jednoduchá ak sa znovu vrátia naše zlozvyky do starých kolají a nepoučíme sa potom to bude len  otázkou času ,  kedy budeme čeliť rovnakým otiažam ako pred liečbou. Vždy však existujú výnimky ako totiž bolo SIBO spôsobené iných ochorením nie zlou životospávou je treba liečiť prvotnú príčinu. To je hlavný dôvod prečo si myslím že liečba SIBO musí  ísť ruka v ruke s lekárskym dohľadom.

Kontakty

Bratislava

Poliklinika Tehelná, Tehelná 26

3. poschodie, blok C, číslo dverí 305

Konzultant  – MUDr. Peter Slezák   

Po-Pia – MUDr. Vladimír Klinovský     

Ut – MUDr. Marko Brix, CSc.

Po, Str, Pia – MUDr. Monika Albertová Martinovičová

Ut, Štv – MUDr. Juraj Letkovský, PhD.

Ordinačné hodiny

Recepcia  Pondelok – Piatok  08:00  – 14:00    

Gastroenterologická ambulancia Bratislava

  Pondelok   06:30  – 14:00 

  Utorok   06:30  – 14:00, 14:30 – 18:00 

  Streda    06:30  – 14:00 

  Štvrtok   06:30  – 14:00, 14:30 – 18:00 

  Piatok  06:30  – 14:00 

Odbery biologického materiálu  Po – Pia  06:30  – 09:00 

Endoskopické vyšetrenia 06:30  – 12:30

Konzultácie, administratíva  12:30  – 14:00

 

Na termíny vyšetrení je potrebné sa objednať.

 

Senica

Sotinská 1591/29A

Po – MUDr. Marko Brix, CSc.

Ut, Str, Štv – MUDr. Peter Tatarka 

Pia – MUDr. Peter Slezák

Ordinačné hodiny

Gastroenterologická ambulancia Senica

  Po – Pia   06:30  – 14:00  

Odbery biologického materiálu  Ut – Pia  06:30  – 09:00 

Endoskopické vyšetrenia 06:30  – 12:30

Konzultácie, administratíva  12:30  – 14:00


Na termíny vyšetrení je potrebné sa objednať. 

SYMED s.r.o., Sotinská 1591/29A, 905 01 Senica

Symed.sk Všetky práva vyhradené.

Objednať sa